Wybory samorządowe w 2018 roku

Z Syców Wiki
Przejdź do nawigacjiPrzejdź do wyszukiwania
Wybory samorządowe w 2018 roku


Data 21 października 2018
4 listopada 2018 (II tura)
Zwycięskie komitety KWW Dariusza Maniaka:
8 / 15
Razem Dla Gminy Syców:
5 / 15
Polskie Stronnictwo Ludowe:
1 / 15
KWW Jarosława Walczaka:
1 / 15
Wybrany burmistrz Dariusz Maniak
(67.42%)

Wybory samorządowe w 2018 roku – wybory radnych do Rady Miejskiej i burmistrza Sycowa, a także radnych powiatu oleśnickiego i województwa dolnośląskiego, które odbyły się w gminie Syców, podobnie jak w całej Polsce, 21 października 2018 roku.

Druga tura w wyborach burmistrza miasta i gminy odbyła się 4 listopada.

Obwody głosowania[edytuj]

Głosowanie odbyło się w dwunastu obwodach głosowania[1]:

  1. Przedszkole nr 1 w Sycowie: okręg wyborczy nr 1 i nr 2
  2. Szkoła Podstawowa nr 2 w Sycowie: okręg wyborczy nr 6 i nr 9
  3. Biblioteka Publiczna w Sycowie: okręg wyborczy nr 4
  4. Sala Ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Sycowie: okręg wyborczy nr 3, nr 7 i nr 8
  5. Szkoła Podstawowa w Stradomi Wierzchniej: okręg wyborczy nr 14
  6. Szkoła Podstawowa w Drołtowicach: okręg wyborczy nr 10
  7. Szkoła Podstawowa w Działoszy: okręg wyborczy nr 13
  8. Przedszkole nr 2 w Sycowie: okręg wyborczy nr 5 i nr 10 (sołectwo Komorów)
  9. Świetlica wiejska w Ślizowie: okręg wyborczy nr 15
  10. Świetlica wiejska w Wiosce: okręg wyborczy nr 11
  11. Świetlica wiejska w Szczodrowie: okręg wyborczy nr 12
  12. Szpital w Sycowie: obwód specjalny

Wybory do Rady Miejskiej[edytuj]

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego z 2018 roku gmina Syców, jako gmina licząca do 20 tysięcy mieszkańców, została podzielona w marcu na piętnaście jednomandatowych okręgów wyborczych. Łącznie w dniu 21 października 2018 roku uprawnionych do głosowania było 13 252 mieszkańców gminy.

Zarejestrowane komitety[edytuj]

  • KW Polskie Stronnictwo Ludowe – lista nr 2 (zarejestrowano kandydatów w ośmiu okręgach)
  • KWW Dariusza Maniaka – lista nr 15 (zarejestrowano kandydatów w dwunastu okręgach)
  • KWW Jarosława Walczaka – lista nr 16 (zarejestrowano kandydatów w czterech okręgach)
  • KWW Szansa dla Sycowa – lista nr 17 (zarejestrowano kandydatów w dziesięciu okręgach)
  • KWW Razem dla Gminy Syców – lista nr 18 (zarejestrowano kandydatów w czternastu okręgach)
  • KWW Dawida Dembskiego – lista nr 19 (zarejestrowano kandydata w jednym okręgu)
  • KWW Wit Jana Kalemby – lista nr 20 (zarejestrowano kandydata w jednym okręgu)

Łącznie o mandaty radnych Rady Miejskiej ubiegało się 50 kandydatów.

Kandydaci do Rady Miejskiej i wyniki wyborów[edytuj]

Okręg wyborczy nr 1[edytuj]

Nr listy Nazwisko kandydata Nazwa komitetu Liczba uzyskanych głosów
2 Pudłowska Irena Alicja KW Polskie Stronnictwo Ludowe 173
15 Malinowski Marek Stanisław KWW Dariusza Maniaka 266
18 Tomczyk Łukasz KWW Razem dla Gminy Syców 93

Okręg wyborczy nr 2[edytuj]

Nr listy Nazwisko kandydata Nazwa komitetu Liczba uzyskanych głosów
15 Dziergwa Robert KWW Dariusza Maniaka 260
18 Biernacki Stanisław Jerzy KWW Razem dla Gminy Syców 251

Okręg wyborczy nr 3[edytuj]

Nr listy Nazwisko kandydata Nazwa komitetu Liczba uzyskanych głosów
2 Trokowicz Barbara Maria KW Polskie Stronnictwo Ludowe 97
15 Baraniecki Mateusz KWW Dariusza Maniaka 140
17 Kuropka Łukasz KWW Szansa dla Sycowa 75
18 Prus Jacek Tomasz KWW Razem dla Gminy Syców 187

Okręg wyborczy nr 4[edytuj]

Nr listy Nazwisko kandydata Nazwa komitetu Liczba uzyskanych głosów
17 Kociński Łukasz Wojciech KWW Szansa dla Sycowa 186
18 Kramarz Mariusz Józef KWW Razem dla Gminy Syców 214

Okręg wyborczy nr 5[edytuj]

Nr listy Nazwisko kandydata Nazwa komitetu Liczba uzyskanych głosów
2 Kulawiecki Artur KW Polskie Stronnictwo Ludowe 188
16 Walczak Jarosław KWW Jarosława Walczaka 234
18 Promny Józef Jan KWW Razem dla Gminy Syców 110

Okręg wyborczy nr 6[edytuj]

Nr listy Nazwisko kandydata Nazwa komitetu Liczba uzyskanych głosów
15 Nowicka Danuta KWW Dariusza Maniaka 197
17 Kurzeja Sebastian Józef KWW Szansa dla Sycowa 100
18 Piecuch Jerzy Stanisław KWW Razem dla Gminy Syców 193

Okręg wyborczy nr 7[edytuj]

Nr listy Nazwisko kandydata Nazwa komitetu Liczba uzyskanych głosów
2 Struzik Renata Agnieszka KW Polskie Stronnictwo Ludowe 104
15 Guder Marzena Maria KWW Dariusza Maniaka 150
17 Burzyński Łukasz KWW Szansa dla Sycowa 109
18 Łukawska Beata Urszula KWW Razem dla Gminy Syców 148

Okręg wyborczy nr 8[edytuj]

Nr listy Nazwisko kandydata Nazwa komitetu Liczba uzyskanych głosów
2 Lentka Krzysztof KW Polskie Stronnictwo Ludowe 130
15 Dziwińska-Karaba Bożena KWW Dariusza Maniaka 111
17 Homiński Ryszard Paweł KWW Szansa dla Sycowa 59
18 Mateusiak Paweł Filip KWW Razem dla Gminy Syców 82

Okręg wyborczy nr 9[edytuj]

Nr listy Nazwisko kandydata Nazwa komitetu Liczba uzyskanych głosów
2 Zięba Krzysztof KW Polskie Stronnictwo Ludowe 40
15 Schönfelder Łukasz Przemysław KWW Dariusza Maniaka 125
16 Kamecka Bożena KWW Jarosława Walczaka 116
17 Błaszczyk Kamil KWW Szansa dla Sycowa 61
18 Cichoń Kazimierz KWW Razem dla Gminy Syców 88

Okręg wyborczy nr 10[edytuj]

Nr listy Nazwisko kandydata Nazwa komitetu Liczba uzyskanych głosów
2 Wojtowicz Leszek KW Polskie Stronnictwo Ludowe 106
15 Mieszała Kazimierz Jacenty KWW Dariusza Maniaka 192
16 Zgadzaj Karol KWW Jarosława Walczaka 175

Okręg wyborczy nr 11[edytuj]

Nr listy Nazwisko kandydata Nazwa komitetu Liczba uzyskanych głosów
2 Owoc Sylwester Alojzy KW Polskie Stronnictwo Ludowe 101
15 De Falco-Kuczyńska Agnieszka KWW Dariusza Maniaka 217
17 Grzesiak Bartosz Jan KWW Szansa dla Sycowa 89
18 Sroka Adam KWW Razem dla Gminy Syców 54

Okręg wyborczy nr 12[edytuj]

Nr listy Nazwisko kandydata Nazwa komitetu Liczba uzyskanych głosów
15 Gajek Anna KWW Dariusza Maniaka 103
18 Troska Mieczysław Jan KWW Razem dla Gminy Syców 178
19 Dembski Dawid Jerzy KWW Dawida Dembskiego 47
20 Kalemba Wit Jan KWW Wit-Jana Kalemby 89

Okręg wyborczy nr 13[edytuj]

Nr listy Nazwisko kandydata Nazwa komitetu Liczba uzyskanych głosów
15 Maniak Dariusz Dominik KWW Dariusza Maniaka 183
16 Przybył Jacek Wojciech KWW Jarosława Walczaka 90
17 Kornatko Bogusława KWW Szansa dla Sycowa 104
18 Rogaliński Henryk Marek KWW Razem dla Gminy Syców 114

Okręg wyborczy nr 14[edytuj]

Nr listy Nazwisko kandydata Nazwa komitetu Liczba uzyskanych głosów
15 Napruszewski Jan Wojciech KWW Dariusza Maniaka 134
17 Kalemba Jarosław KWW Szansa dla Sycowa 25
18 Lempert Marian Marek KWW Razem dla Gminy Syców 231

Okręg wyborczy nr 15[edytuj]

Nr listy Nazwisko kandydata Nazwa komitetu Liczba uzyskanych głosów
17 Niwa Beata Ewa KWW Szansa dla Sycowa 101
18 Staniewicz Zenon KWW Razem dla Gminy Syców 172

Uzyskane mandaty[edytuj]

Mandat radnego uzyskali:

KWW Dariusza Maniaka uzyskał osiem mandatów, KWW Razem dla Gminy Syców – pięć mandatów, a KW Polskie Stronnictwo Ludowe i KWW Jarosława Walczaka – po jednym mandacie.

Przewodniczącym Rady Miejskiej kadencji 2018-2023 został Robert Dziergwa, a wiceprzewodniczącym – Jarosław Walczak.

Wybory burmistrza[edytuj]

Kandydaci i wyniki I tury[edytuj]

O fotel burmistrza miasta i gminy Syców ubiegało się łącznie czterech kandydatów zgłoszonych przez cztery komitety wyborcze. W I turze wyborów swój głos na jednego z kandydatów oddało 6 909 mieszkańców gminy.

L.p. Nazwisko kandydata Nazwa komitetu Liczba uzyskanych głosów Procent uzyskanych głosów
1. Kociński Wojciech Eugeniusz KWW Szansa dla Sycowa 1 820 26,34%
2. Kuźmicz Łukasz Maciej KW Polskie Stronnictwo Ludowe 1 713 24,79%
3. Maniak Dariusz Dominik KWW Dariusza Maniaka 2 340 33,87%
4. Rosiek Grzegorz KWW Razem dla Gminy Syców 1 036 14,99%

II tura[edytuj]

Do II tury, która odbyła się 4 listopada 2018 roku, awansowali Wojciech Kociński i Dariusz Maniak. W powtórnym głosowaniu wzięło udział 5 727 mieszkańców gminy[2].

L.p. Nazwisko kandydata Nazwa komitetu Liczba uzyskanych głosów Procent uzyskanych głosów
1. Kociński Wojciech Eugeniusz KWW Szansa dla Sycowa 1 841 32,58%
2. Maniak Dariusz Dominik KWW Dariusza Maniaka 3 810 67,42%

Burmistrzem Sycowa w powtórnym głosowania został wybrany Dariusz Maniak[3].

Wybory do Rady Powiatu Oleśnickiego[edytuj]

Gmina Syców, wspólnie z gminą Międzybórz, w wyborach samorządowych w 2018 roku tworzyła okręg wyborczy nr 4.

Poparcie dla komitetów wyborczych i komitetów wyborczych wyborców do Rady Powiatu Oleśnickiego w gminie Syców:

Nr listy Nazwa komitetu Liczba uzyskanych głosów Procent uzyskanych głosów
2 KW Polskie Stronnictwo Ludowe 674 10,21%
4 KKW Platforma Obywatelska .Nowoczesna Koalicja Obywatelska 1 684 25,51%
5 KKW SLD Lewica Razem 585 8,86%
10 KW Prawo i Sprawiedliwość 1 401 21,22%
13 KWW Ruch Samorządowy Powiatu Oleśnickiego 1 855 28,10%
14 KWW Forum Rozwoju 402 6,09%

Zdobyte mandaty[edytuj]

W dniu 21 października 2018 roku w skład Rady Powiatu Oleśnickiego z gminy Syców wybrani zostali (w kolejności zdobytych głosów):

  1. Sławomir Kapica – 1 329 głosów, KWW Ruch Samorządowy Powiatu Oleśnickiego
  2. Renata Wojciechowska – 867 głosów, KW Prawo i Sprawiedliwość
  3. Marcin Gręda – 728 głosów, KKW Platforma Obywatelska .Nowoczesna Koalicja Obywatelska
  4. Marek Rubik – 413 głosów, KWW Ruch Samorządowy Powiatu Oleśnickiego
  5. Jerzy Ceglecki – 322 głosy, KKW Platforma Obywatelska .Nowoczesna Koalicja Obywatelska

Wybory do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego[edytuj]

O mandat radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego ubiegało się dwóch kandydatów zamieszkałych na terenie gminy Syców:

  1. Anna Michalska (KW Prawo i Sprawiedliwość) – 11 020 głosów, została wybrana radną.
  2. Marek Laryś (KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska) – 3 965 głosów, nie został wybrany radnym.

Źródła[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy[edytuj]

Wybory w gminie Syców

Wybory samorządowe 19901994199820022006201020142018
Wybory uzupełniające i przyspieszone 1999200420062007 (burmistrz)2007 (20 maja, 22 lipca) • 20162019
Wybory parlamentarne 1989199119931997200120052007201120152019
Wybory prezydenckie 2005201020152020
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2004200920142019